Znatemapu.cz - turistický portál okresu Šumperk 

Navštivte okres Šumperk! Malebný region v podhůří Jeseníků 

Jste zde: Úvod > Zpravodajství > Kniha nabídne unikátní snímky Mohelnice a Loštic

Kniha nabídne unikátní snímky Mohelnice a Loštic

MOHELNICE/LOŠTICE - Na pět set fotografií provázených texty o historii měst Mohelnice a Loštice do roku 1948 obsahuje kniha, kterou v prosinci vydá mohelnický podnikatel Martin Vaňourek.

Sám je spolu s Václavem Křupkou autorem doprovodných textů věnovaných Mohelnici, loštickou část zpracovává Petr Fialek. Část snímků poskytlo Vlastivědné muzeum v Šumperku, většina je ale ze soukromých sbírek. Mnohé fotografie jsou skutečně unikátní – dosud nikdy nebyly publikovány. „Je to například dvojstránka snímků z odsunu Němců po roce 1946, fotografie z historie místní Sudetoněmecké strany nebo poválečný snímek, na němž před mohelnickou radnicí vlaje vedle sebe česká, americká a sovětská vlajka,“ vypočítal Vaňourek.

Publikace je koncipována tak, že každému městu je věnována jedna strana. Čtenář bude v ruce držet Mohelnici ve fotografii do roku 1948, a když knihu otočí, bude mít před sebou totéž, ale s tématem Loštic. Získat fotografie z Loštic, zejména snímky různých spolků nebo významných osobností města, bylo podstatně snazší, protože to bylo české město. Na mnoha snímcích poznají současní Loštičané svoje předky. „Mohelnice je na tom mnohem hůř. Byla převážně německá a obyvatelé si při poválečném odsunu vzali fotografie s sebou. Zbytek pak noví osídlenci v odporu ke všemu německému zničili.

Zachovaly se zejména snímky ulic a budov, naopak téměř žádné snímky spolků,“ řekll Vaňourek. Kniha vyjde v nákladu tří tisíc kusů a stát bude dvě stě korun. Autoři už pracují na druhém dílu, který vyjde za rok a zmapuje historii obou měst od roku 1949 do současnosti.

Text a foto Stanislava Rybičková, Šumperský a jesenický deník

Sdílejte článek po celém světě

Facebook Facebook Delicious Del.icio.us Digg Digg Jagg Jagg Linkuj Linkuj Stumble Stumble Twitter Twitter Yahoo Yahoo

Již tento pátek startuje 19. ročník Blues AliveJiž tento pátek startuje 19. ročník Blues Alive

V pátek 14. listopadu přivítá Šumperk na úvodním večeru tradiční Blues Alive, první koncert je věnovaný bluesové legendě Muddymu Watersovi.

13. 11. 2014 | Blues Alive | celý článek


Nová expozice Čarodějnické procesyNová expozice Čarodějnické procesy

Navštivte nově vybudovanou expozici Čarodějnické procesy v tzv. Geschaderově domě a seznamte se s částí historie města Šumperka.

30. 6. 2010 | Turistické zpravodajství | celý článek


Líbí se vám tyto stránky? Dejte o nich vědět. Vyberte si z několika možností podpory.

Kalendář akcí

Jednodenní

FARMÁŘSKÉ A ŘEMESLNÉ TRHY 13. 5. 2025 09:00 | Trhy | Náměstí Svobody Mohelnice


MINECRAFT FILM 15. 5. 2025 16:00 | Kino | Kino Mohelnice


MOUDROST ŠTĚSTÍ 15. 5. 2025 18:30 | Kino | Kino Mohelnice


MINECRAFT FILM 16. 5. 2025 16:00 | Kino | Kino Mohelnice


NEZVRATNÝ OSUD: POKREVNÍ LINIE 16. 5. 2025 18:30 | Kino | Kino Mohelnice


Vícedenní

"VAGADO" 1. 4. 2025 - 1. 6. 2025 | Výstavy | Galerie Lautner Mohelnice


celý kalendář akcí

Informace Informace Informace Informace Informace

Jak získat nejrychleji nové zprávy ze Šumperska?

Využijte náš RSS kanál. Sledujte nás na síti Twitter nebo se staňte fanoušky naší stránky na Facebooku. Vše je zdarma.

 

Doporučujeme na Znatemapu.cz

Blues Alive 2014

Blues Alive 2014

Jaký bude 19. ročník Blues Alive v Šumperku?

Kalendář akcí

Kalendář akcí

Desítky akcí z celého regionu.

Počasí v Šumperku

Zdroj: In-počasí

Webkamery

webkamery

Třináct webkamer snímá celý region.

 

Tento projekt je spolufinancován Evropskou unií a Olomouckým krajem
Loga dotace EU, kraj

Provozovatel: ASI informační technologie s. r. o. | tvorba webových stránek & SEO Užitečnýweb.cz
O projektu | Kontakty | Reklama | Jak přidat svou firmu | Jak přidat svůj obsah | RSS | Mapa stránek