Znatemapu.cz - turistický portál okresu Šumperk 

Navštivte okres Šumperk! Malebný region v podhůří Jeseníků 

REKLAMA

Jste zde: Úvod > Zpravodajství > Kostel v Hoštejně bere poslední zkrášlovací kúru před poutí

Kostel v Hoštejně bere poslední zkrášlovací kúru před poutí

Hoštejn - Až se příští týden v neděli sjedou na slavnou pouť do Hoštejna věřící a bývalí rodáci, najdou kostel svaté Anny v dokonalém pořádku. Pilně v něm teď pracuje tým restaurátorů a dokončuje úpravu novogotického oltáře.

Oltář, který pochází nejspíš z roku 1869, kdy byl kostel na místě původní kaple a menšího kostelíku z roku 1815 dokončen, je zatím obestavěný lešením a na podlaze leží plno krabic plných barev, štětců a dalšího nářadí.

„Museli jsme ručně centimetr po centimetru odstranit starý ztmavlý lak, vrátit na oltář některé snesené ozdoby uložené v krabicích a mnohé z nich doplnit, protože byly rozlámané nebo ztracené. Barvy oltáře jsme oživili retušemi a opraveno je také zlacení,“ řekl akademický malíř Jiří Látal, který tým vede.

Potřebnou praxi si v týmu odbývají jeho studenti a také absolventi Vyšší odborné školy restaurátorské v Brně, aby mohli získat vlastní licenci pro restaurování památek.

Stejným zásahem jako oltář prošlo i dřevěné zábradlí kůru, podpěrné sloupy a samozřejmě i skříň varhan. O opravu a vyčištění vlastního nástroje se postaral varhanář Petr Strakoš, jehož rukama prošly v poslední době i varhany v Zábřehu, Lošticích, Třeštině a Dubicku.

Hoštějnský nástroj je původní, v roce 1903 ho vyrobil Jan Tuček z Kutné Hory. Má asi šest set dřevěných a kovových píšťal, jeden manuál a osm rejstříků.

Petr Strakoš celý nástroj do poslední píšťaly rozebral a znovu očištěný složil, ošetřil také místa napadená červotočem. Nástroj dostal také novou klávesnici. „V příštím týdnu, až zmizí lešení, ho přijdu ještě naladit,“ řekl varhanář.

Na restaurátorské práce a dokončení soklu kostela získala farnost letos dotaci 433 tisíce korun z Programu rozvoje venkova.

„Letošní práce jsou jakousi třešničkou na dortu oprav trvajících osm let. Když jsme na začátku viděli rozpočet, nikdo nevěřil, že dílo dotáhneme do konce," řekl technický administrátor zábřežské farnosti Luděk Diblík.

„Na vlastní kůži jsme pak zažili zázrak. Tisíce odpracovaných brigádnických hodin, pět veřejných sbírek v obci, pomoc místního obecního úřadu, letošní dotace a vše ostatní z darů věřících – to je dílo za 2,1 milionu korun,“ dodal Diblík.

Opravené varhany v kostele zářícím novotou se poprvé rozezní při poutní mši v neděli 27. července, tedy den po svátku svaté Anny, jíž je kostel zasvěcen.

A příští rok v říjnu při hodech si hoštejnští věřící připomenou 140 let od vysvěcení kostela. Podle zápisu ve farní kronice prý lidé při té slávě v roce 1869 házeli z věže kostela tvarůžky a preclíky.

Text a foto Stanislava Rybičková, Šumperský a jesenický deník

Sdílejte článek po celém světě

Facebook Facebook Delicious Del.icio.us Digg Digg Jagg Jagg Linkuj Linkuj Stumble Stumble Twitter Twitter Yahoo Yahoo

Konečně koloběžky v krásném designuKonečně koloběžky v krásném designu

Láká vás svézt se na koloběžce, kterou vám budou ostatní závidět? Chcete vlastnit technický klenot v moderním hávu? Pak jsou tu zbrusu nové koloběžky Kostka!

21. 7. 2011 | Turistické zpravodajství | celý článek


Losinská papírna vede žebříček turistických lákadelLosinská papírna vede žebříček turistických lákadel

Velké Losiny - Ruční papírna a muzeum papíru ve Velkých Losinách zvítězily v regionu střední Morava v soutěži o nejlepší turistickou nabídku v roce 2010.

2. 11. 2010 | Turistické zpravodajství | celý článek


Nová expozice Čarodějnické procesyNová expozice Čarodějnické procesy

Navštivte nově vybudovanou expozici Čarodějnické procesy v tzv. Geschaderově domě a seznamte se s částí historie města Šumperka.

30. 6. 2010 | Turistické zpravodajství | celý článek


Acrobat park zve na akce letošní sezónyAcrobat park zve na akce letošní sezóny

Freestylové závody, ski a snb šampióni a hlavně spoustu zábavy na rok 2010 naplánovali v Acrobat parku ve Štítech.

7. 4. 2010 | Turistické zpravodajství | celý článek


V Lošticích a Polici vzniknou letos nová muzeaV Lošticích a Polici vzniknou letos nová muzea

Loštice/Police - Dvě nové muzejní expozice vzniknou do konce letošního roku na Mohelnicku. V Polici to bude Síň selských tradic zaměřená na historii obce a v loštické synagoze expozice věnovaná historii místní židovské komunity.

30. 3. 2010 | Turistické zpravodajství | celý článek


Líbí se vám tyto stránky? Dejte o nich vědět. Vyberte si z několika možností podpory.

Kalendář akcí

Jednodenní

PRCI, PRCI, PRCIČKY: ŠKOLNÍ SRAZ 23. 5. 2012 17:00 | Kino | Mohelnické kulturní centrum s.r.o.


PRCI, PRCI, PRCIČKY: ŠKOLNÍ SRAZ 23. 5. 2012 19:30 | Kino | Mohelnické kulturní centrum s.r.o.


Rybářské závody pro místní dospělé rybáře i nerybáře 26. 5. 2012 06:00 | Ostatní akce | Obec Dubicko


Putování za loštickým tvarůžkem - 36. ročník 26. 5. 2012 06:30 | Turistické akce | Město Loštice


Evropu znám 26. 5. 2012 08:00 | Ostatní akce | Město Štíty


Vícedenní

Loštické slavnosti hudby a tvarůžků 22. 6. 2012 - 24. 6. 2012 | Koncerty a festivaly | Město Loštice


Letní karneval se skupinou Impuls 29. 6. 2012 - 30. 6. 2012 | Plesy a zábavy | Obec Dubicko


Letní karneval se skupinou Krápník 20. 7. 2012 - 21. 7. 2012 | Plesy a zábavy | Obec Dubicko


Letní karneval se skupinou Herrgott 10. 8. 2012 - 11. 8. 2012 | Plesy a zábavy | Obec Dubicko


Letní karneval se skupinou Arconat 31. 8. 2012 - 1. 9. 2012 | Plesy a zábavy | Obec Dubicko


celý kalendář akcí

ADOLF KAŠPAR, KAPITOLY Z DĚJIN LOŠTIC, Z POKLADŮ MUZEA

Stálá expozice nabízí průřez celou tvorbou A. Kašpara. V podkroví domu se nachází Mistrův ateliér.

Datum: 2. 1. 2012 - 31. 12. 2012
Pořádá: Památník Adolfa Kašpara Loštice


STÁLÁ EXPOZICE - Z DĚJIN MOHELNICKA

Expozice se stala v celorepublikové soutěži muzeí Gloria Musaealis výstavou roku 2005.

Datum: 2. 1. 2012 - 31. 12. 2012
Pořádá: Muzeum Mohelnice


KRÁSA LOŠTICKÝCH POHÁRŮ

Dlouhodobá výstava představí jedinečné loštické poháry, které proslavily loštické hrnčíře téměř po celé Evropě.
 

Datum: 3. 1. 2012 - 31. 12. 2012
Pořádá: Památník Adolfa Kašpara Loštice


celý kalendář akcí

Informace Informace Informace Informace Informace

Jak získat nejrychleji nové zprávy ze Šumperska?

Využijte náš RSS kanál. Sledujte nás na síti Twitter nebo se staňte fanoušky naší stránky na Facebooku. Vše je zdarma.

 

Doporučujeme na Znatemapu.cz

Blues Alive 2009

Blues Alive 2009

Jaký byl čtrnáctý ročník festivalu blues v Šumperku?

Kalendář akcí

Kalendář akcí

Desítky akcí z celého regionu.

Počasí v Šumperku

Zdroj: In-počasí

Webkamery

webkamery

Třináct webkamer snímá celý region.

 

Tento projekt je spolufinancován Evropskou unií a Olomouckým krajem
Loga dotace EU, kraj

Provozovatel: ASI informační technologie s. r. o. | tvorba webových stránek & SEO Užitečnýweb.cz
O projektu | Kontakty | Reklama | Jak přidat svou firmu | Jak přidat svůj obsah | RSS | Mapa stránek