Znatemapu.cz - turistický portál okresu Šumperk 

Navštivte okres Šumperk! Malebný region v podhůří Jeseníků 

Jste zde: Úvod > Zpravodajství > Lyžařům hrozí na Sedle nebezpečí. Lávka bude až za několik let

Lyžařům hrozí na Sedle nebezpečí. Lávka bude až za několik let

Červenohorské sedlo - I když je Červenohorské sedlo jedním z nejvyhledávanějších lyžařských center v Jeseníkách, návštěvníci se musejí mít na pozoru. Velmi nepříjemné je totiž pro ně přecházení silnice první třídy, která areál rozděluje.

Bezpečnějšího přechodu se lyžaři dočkají teprve do dvou let. Při celkové rekonstrukci silnice ze Sedla do Jeseníku totiž výstavba lávky nebyla v plánu. 

Již před zahájením výstavby nové silnice se zjistilo, že malý úsek cesty v prostoru Červenohorského sedla leží na pozemku, který je majetkem šumperského SKI Klubu. Ten na Sedle provozuje všechny sjezdovky.

„SKI Klub Šumperk stavbu neblokoval a pozemek prodal. Tehdy ale slíbili vybudování lávky podpořit starostové Jeseníku i Šumperka. Jedná se o řešení bezpečnosti přechodu lyžařů z parkoviště na sjezdovky a běžkařů přijíždějících na Červenohorské sedlo. Větší možnost pro pohyb by získala také Horská služby, která jezdí ke zraněným návštěvníkům a převáží je ke stanici Horské služby nebo k heliportu,“ vysvětlil místopředseda šumperského SKI Klubu Tomáš Klíma.

Silnice byla sice slavnostně zkolaudována, nicméně lyžaři se musejí plahočit přes silnici dál. „Vzhledem k tomu, že vozovka je nyní rozšířená, nejedná se o bezpečný přechod. Nejde totiž o běžného chodce, ale o lyžaře ve speciální obuvi, která neumožňuje rychlou chůzi. Navíc tuto oblast velmi často pokrývá mlha nebo tady řádí sněhová vánice,“ dodal Klíma.

Na lávku sice již bylo vydáno stavební povolení, chybějí ale peníze. Se SKI Klubem se nakonec dohodl Obecní úřad v Loučné nad Desnou. Na stavbu lávky chce získat peníze od státu, což by se SKI klubu patrně nepodařilo.

 

„Rozpočet počítá přibližně se třinácti miliony korun. Letos jsme o dotaci žádali neúspěšně, ale příští rok chceme zkusit získat peníze ze Státního fondu dopravní infrastruktury. Dotace by mohla pokrýt pětaosmdesát procent nákladů,“ vysvětlil starosta Loučné nad Desnou Pavel Martínek (ČSSD).

Horská služba i technika na udržování sjezdovky se zatím na svahy dostávají provizorním průjezdem. Jedná se o průsek vedoucí k přistávací ploše záchranných vrtulníků.

„Toto řešení je skutečně provizorní, protože po zahájení generální opravy silnice I/44 v úseku Červenohorské sedlo-Kouty nad Desnou bude i tento přejezd nemožný. Z těchto důvodů doufáme, že se lávka brzy bude stát,“ dodal Klíma.

 

Text Hana Kubová, foto Tomáš Klíma, Šumperský a Jesenický deník

Sdílejte článek po celém světě

Facebook Facebook Delicious Del.icio.us Digg Digg Jagg Jagg Linkuj Linkuj Stumble Stumble Twitter Twitter Yahoo Yahoo

Již tento pátek startuje 19. ročník Blues AliveJiž tento pátek startuje 19. ročník Blues Alive

V pátek 14. listopadu přivítá Šumperk na úvodním večeru tradiční Blues Alive, první koncert je věnovaný bluesové legendě Muddymu Watersovi.

13. 11. 2014 | Blues Alive | celý článek


Nová expozice Čarodějnické procesyNová expozice Čarodějnické procesy

Navštivte nově vybudovanou expozici Čarodějnické procesy v tzv. Geschaderově domě a seznamte se s částí historie města Šumperka.

30. 6. 2010 | Turistické zpravodajství | celý článek


Líbí se vám tyto stránky? Dejte o nich vědět. Vyberte si z několika možností podpory.

Kalendář akcí

Jednodenní

FARMÁŘSKÉ A ŘEMESLNÉ TRHY 13. 5. 2025 09:00 | Trhy | Náměstí Svobody Mohelnice


MINECRAFT FILM 15. 5. 2025 16:00 | Kino | Kino Mohelnice


MOUDROST ŠTĚSTÍ 15. 5. 2025 18:30 | Kino | Kino Mohelnice


MINECRAFT FILM 16. 5. 2025 16:00 | Kino | Kino Mohelnice


NEZVRATNÝ OSUD: POKREVNÍ LINIE 16. 5. 2025 18:30 | Kino | Kino Mohelnice


Vícedenní

"VAGADO" 1. 4. 2025 - 1. 6. 2025 | Výstavy | Galerie Lautner Mohelnice


celý kalendář akcí

Informace Informace Informace Informace Informace

Jak získat nejrychleji nové zprávy ze Šumperska?

Využijte náš RSS kanál. Sledujte nás na síti Twitter nebo se staňte fanoušky naší stránky na Facebooku. Vše je zdarma.

 

Doporučujeme na Znatemapu.cz

Blues Alive 2014

Blues Alive 2014

Jaký bude 19. ročník Blues Alive v Šumperku?

Kalendář akcí

Kalendář akcí

Desítky akcí z celého regionu.

Počasí v Šumperku

Zdroj: In-počasí

Webkamery

webkamery

Třináct webkamer snímá celý region.

 

Tento projekt je spolufinancován Evropskou unií a Olomouckým krajem
Loga dotace EU, kraj

Provozovatel: ASI informační technologie s. r. o. | tvorba webových stránek & SEO Užitečnýweb.cz
O projektu | Kontakty | Reklama | Jak přidat svou firmu | Jak přidat svůj obsah | RSS | Mapa stránek