Znatemapu.cz - turistický portál okresu Šumperk 

Navštivte okres Šumperk! Malebný region v podhůří Jeseníků 

Jste zde: Úvod > Zpravodajství > Festival Blues Alive zahájí 12. listopadu „Pocta Koko Taylor“

Festival Blues Alive zahájí 12. listopadu „Pocta Koko Taylor“

14. ročník festivalu Blues Alive, největší středoevropské přehlídky bluesové hudby, zahájí 12. listopadu večer nazvaný „Pocta Koko Taylor“. Tato zpěvačka, přezdívaná „Královna chicagského blues“, zemřela letos 3. června ve věku 80 let.

Až do nástupu do nemocnice však pravidelně koncertovala. Naposledy to bylo 7. května při předávání nejprestižnějších žánrových ocenění Blues Music Awards v Memphisu. Zpěvačka získala cenu pro nejlepší interpretku tradičního blues za minulý rok a zazpívala svůj největší hit „Wang Dang Doodle“.

„Možnost vystoupení Koko Taylor jsme domlouvali několik let, nikdy jsme se bohužel nestrefili do správného termínu,“ řekl po její smrti Vladimír Rybička, ředitel Blues Alive.

Krátce poté iniciovala zpěvačka Petra Poláková – Uvírová a její skupina Mothers Follow Chairs poctu zemřelé zpěvačce, jejíž písně má v repertoáru, právě na festivalu Blues Alive. Počáteční nesmělý nápad se v průběhu příprav programu rozrostl do podoby celého jednoho koncertního večera, na kterém se představí čtyři z nejvýznamnějších českých bluesových zpěvaček současnosti: Petra Poláková – Uvírová a Mothers Follow Chairs, Koko Taylor Tribute Band feat. Hanka Říhová, Petra Börnerová Band a Miloš Železňák, Hanka Dundrová and Trouble Heroes. Celý večer vyvrcholí jam sessionem všech zpěvaček a některých zúčastněných hudebníků.

Koko Taylor

Narodila se roku 1928 jako Cora Walton na farmě nedaleko Memphisu, přezdívku Koko získala podle své oblíbené čokolády. Začínala jako kostelní gospelová zpěvačka, ale oblíbila si rozhlasové bluesové pořady B. B. Kinga a zamilovala se do bluesové hudby. V roce 1952 se svým manželem, muzikantem Robertem „Popsem“ Taylorem, odešla do Chicaga, kde právě nabírala na síle velká vlna elektrického blues. Koko se přes den živila jako uklízečka, po večerech zpívala v bluesových klubech a barech. V jednom z nich ji objevil slavný hudebník, producent, hitmaker a hledač talentů firmy Chess Willie Dixon.

Ten zprostředkoval zpěvačce smlouvu s tímto labelem, patrně nejdůležitějším v bluesových dějinách, a zároveň jí napsal několik písní, které se staly hity. Největším z nich byl Wang Dang Doodle z roku 1965, který zaznamenal milionové prodeje. Poté, co firma Chess ukončila činnost, a po mezidobí u různých labelů zakotvila Koko Taylorová u firmy Alligator, nejvýznamnějšího bluesového vydavatelství posledních desetiletí, a zůstala mu věrná až do smrti.

Natočila pro něj nejen devět řadových alb, která přinesla prvotřídní stylově čisté chicagské blues, ale účastnila se i dalších tematických projektů a přispěla na řadu kompilací. Koko Taylor byla jednou z nemnoha žen, kterým se podařilo velmi úspěšně prosadit v jinak převážně maskulinním světě elektrického blues. Stala se stejně uctívanou osobností tohoto žánru, jakými byli či jsou Muddy Waters, Howlin’ Wolf, B. B. King či Buddy Guy. Jako jeden ze zdrojů inspirace ji uznávaly i bílé bluesrockové hvězdy kalibru Rolling Stones či Led Zeppelin.

Za svůj život obdržela řadu ocenění. K nejvýznamnějším patří cena Grammy za album Blues Explosion (1984). Na tuto cenu byla mnohokrát nominována (z devíti alb, vydaných u Alligator Records, se jich do nominací dostalo osm). Několik poct včetně „Dne Koko Taylor“ vzdalo zpěvačce i město Chicago.

Koko Taylor

Festival Blues Alive

Blues Alive proběhne od 12. do 15. listopadu v Šumperku a polském Chorzowě.

„Celkově přijede přes třicet kapel, které představují špičku českého, polského, britského a amerického blues,“ říká Vladimír Rybička.

„Letošním programem se vine jako červená nit hudba z Chicaga, města, kde vzniklo a které je Mekkou tradičního elektrického blues,“ říká Ondřej Bezr, dramaturg festivalu. „Do Chicaga se totiž stěhovali v době tzv. Velké migrace z delty řeky Mississippi původní Afroameričané. Jedinou šancí, jak se prosadit v městském prostředí, bylo zelektrifikovat původní akustické blues,“ dodává. Chicago se tak stalo kolébkou, ze které se šířilo blues do světa a které pak dalo základ rockové hudbě, jak ji znají lidé po celém světě.

Z Chicaga přijíždějí dvě hlavní hvězdy festivalu. První je kytarista a zpěvák Lurrie Bell se svým Blues Bandem. „Lurrie Bell je jeden z nejlepších současných hráčů na kytaru, ikona bluesové hudby. Jeho otec byl navíc slavný harmonikář,“ uvádí Ondřej Bezr. Blues Alive se stane také jednou ze zastávek „spanilé jízdy“ hvězd pod souhrnnou hlavičkou Chicago Blues Festival Tour: na pozadí hry jednoho „home bandu“, kapely Zaka Harmona, se představí tři frontmani – zpěvačka Diunna Greenleaf a kytaristé Gregg Wright a Zac Harmon. „Zajímavostí je, že se Gregg Wright v roce 1984 zúčastnil slavné Victory Tour Michaela Jacksona s rodinnou kapelou The Jacksons,“ doplňuje Vladimír Rybička. Do Chicaga zavede diváky i hraný film „Cadillac Records“, který mapuje historii tamějšího vydavatelství Chess Records, které sehrálo zásadní roli v rozvoji blues.

Trojici hlavních hvězd doplní britský harmonikář Paul Lamb s The King Snakes. „Podle odborných anket jde o nejlepší současnou britskou bluesovou kapelu. To, co byl dříve pro starší generaci například John Mayall, je pro současnou právě Paul Lamb,“ doplňuje Ondřej Bezr.

K dalším zajímavým programovým bodům letošního ročníku patří například koncert Gospel Limited v kostele, odpoledne „One Man Show“ se sólovými muzikanty, společný koncert 2Wings s Danem Šustrem a Blankou Šrůmovou (ex Tichá dohoda) s Janem Ponocným jako hostem, speciální vystoupení slovenské kapely Longital nebo koncerty vítězů soutěže Blues Aperitiv.

„V době festivalu bluesovou hudbou žije celý Šumperk, večery uzavírají noční jam session zúčastněných kapel,“ uzavírá Vladimír Rybička. Blues Alive je největší středoevropskou přehlídkou hudby tohoto žánru, v jeho historii na něm vystoupily takové hvězdy jako James Cotton, Joe Louis Walker, Bob Margolin, Hubert Sumlin, Toni Lynn Washington, Chris Thomas King či Holmes Brothers.

Vstupenky v cenách od 50 do 420 Kč jsou v prodeji od 15. září, permanentka na hlavní program pak za 590 Kč. Podrobný program a další informace na www.bluesalive.cz.

Zdroj: Jiří Sedlák, ArtsMarketing.CZ

Čtěte také

Program Blues Alive XIV

Sdílejte článek po celém světě

Facebook Facebook Delicious Del.icio.us Digg Digg Jagg Jagg Linkuj Linkuj Stumble Stumble Twitter Twitter Yahoo Yahoo

Související články

Již tento pátek startuje 19. ročník Blues AliveJiž tento pátek startuje 19. ročník Blues Alive

V pátek 14. listopadu přivítá Šumperk na úvodním večeru tradiční Blues Alive, první koncert je věnovaný bluesové legendě Muddymu Watersovi.

13. 11. 2014 | Blues Alive | celý článek


Nová expozice Čarodějnické procesyNová expozice Čarodějnické procesy

Navštivte nově vybudovanou expozici Čarodějnické procesy v tzv. Geschaderově domě a seznamte se s částí historie města Šumperka.

30. 6. 2010 | Turistické zpravodajství | celý článek


Líbí se vám tyto stránky? Dejte o nich vědět. Vyberte si z několika možností podpory.

Kalendář akcí

Jednodenní

ČECHOMOR 11. 12. 2023 19:00 | Koncerty a festivaly | Mohelnické kulturní a sportovní centrum


KOLEDOVÁNÍ U VÁNOČNÍHO STROMU 13. 12. 2023 15:00 | Koncerty a festivaly | Náměstí Svobody Mohelnice


VÁNOČNÍ DÍLNA PRO DĚTI 13. 12. 2023 16:00 | Akce pro děti | Mohelnické kulturní a sportovní centrum


MÁŠA A MEDVĚD 2 – Dvojitá zábava! 14. 12. 2023 16:00 | Kino | Kino Mohelnice


ŠŤASTNÉ A KRVAVÉ 14. 12. 2023 18:30 | Kino | Kino Mohelnice


Vícedenní

Bruslení 2023 3. 10. 2023 - 19. 12. 2023 | Akce pro děti | Areál Zdraví - Velké Losiny


Prosincové bruslení 3. 12. 2023 - 19. 12. 2023 | Akce pro děti | Areál Zdraví - Velké Losiny


ERIK BECHNÝ 5. 12. 2023 - 4. 2. 2024 | Výstavy | Galerie Lautner Mohelnice


celý kalendář akcí

Informace Informace Informace Informace Informace

Jak získat nejrychleji nové zprávy ze Šumperska?

Využijte náš RSS kanál. Sledujte nás na síti Twitter nebo se staňte fanoušky naší stránky na Facebooku. Vše je zdarma.

 

Doporučujeme na Znatemapu.cz

Blues Alive 2014

Blues Alive 2014

Jaký bude 19. ročník Blues Alive v Šumperku?

Kalendář akcí

Kalendář akcí

Desítky akcí z celého regionu.

Počasí v Šumperku

Zdroj: In-počasí

Webkamery

webkamery

Třináct webkamer snímá celý region.

 

Tento projekt je spolufinancován Evropskou unií a Olomouckým krajem
Loga dotace EU, kraj

Provozovatel: ASI informační technologie s. r. o. | tvorba webových stránek & SEO Užitečnýweb.cz
O projektu | Kontakty | Reklama | Jak přidat svou firmu | Jak přidat svůj obsah | RSS | Mapa stránek